موسسه سرمایه گذاری ABN AMRO نسبت به اصلاح احتمالی قیمت جهانی طلا طی هفته های آینده هشدار داده است.

به گزارش سایت طلا به نقل از کیتکو نیوز ، موسسه سرمایه گذاری ABN AMRO در تازه ترین تحلیل خود نوشت: گرچه قیمت طلا در بلندمدت روند صعودی خواهد داشت ولی این احتمال وجود دارد که قیمت این فلز گرانبها طی هفته های آینده با اصلاح روبرو شود.

بر اساس این گزارش Georgette Boele تحلیلگر ارشد این بانک هلندی گفت: قیمت طلا تاکنون با رشد فزاینده ای روبرو شده است. قیمت طلا اکنون به هدف سپتامبر ما رسیده است. قیمت نقره به هدف دسامبر و قیمت پلاتین نیز به هدف ژوئن ما رسیده است. احتمال می دهیم قیمت فلزات گرانبها طی هفته ها و ماه های آینده اصلاح شود.

این گزارش افزود: ماه نخست میلادی معمولا برای قیمت طلا خوب است ولی این بدان معنا نیست که قیمت این فلز گرانبها به طور متوالی صعودی خواهد بود. شروع خوب قیمت طلا در آغاز سال 2020 هیچ ضمانتی برای این نیست که قیمت تا پایان امسال خوب و صعودی خواهد بود.

وی تاکید کرد: بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا اقدام به افزایش ذخایر خود کرده اند. در بلندمدت قیمت طلا صعودی خوهد بود و قیمت این فلز گرانبها تا پایان 2021 افزایش خواهد یافت.

برخی از عوامل مهم و موثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت عبارتند از دلار آمریکا، نرخ بهره منفی اوراق قرضه، پایین بودن نرخ بهره آمریکا و رشد تقاضای فیزیکی.

این بانک هلندی پیش بینی کرده است که ارزش دلار آمریکا به مرور زمان کاهش خواهد یافت و این عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا و نقره خواهد بود. تا وقتی نرخ بهره در آمریکا پایین باشد، تقاضا برای خرید طلا افزایش خواهد یافت.

این بانک پیش بینی کرده است که قیمت طلا تا سه ماه پایانی امسال به 1600 دلار و تا پایان 2021 میلادی به 1750 دلار خواهد رسید.

انتهای پیام /

در معاملات امروز تا این لحظه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت 5 میلیون 15 هزار تومان هر گرم طلای خام 18 عیار به قیمت 509 هزار تومان و دلار آزاد 13680 می باشد

 

سکه 5 میلیون تومان شد!

در معاملات امروز تا این لحظه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت 5 میلیون 15 هزار تومان هر گرم طلای خام 18 عیار به قیمت 509 هزار تومان و دلار آزاد 13680 می باشد

در اولین هفته کامل بهمن ماهی، سکه تمام بهار آزادی نه تنها علامت بازدهی خود را تغییر داد، بلکه از لحاظ رشد قیمتی از دلار نیز پیشی گرفت. فلز گرانبهای داخلی که روز دوشنبه وارد کانال ۵میلیونی شده بود، روز‌های سه شنبه و پنج‌شنبه دو افزایش قیمتی دیگر را تجربه کرد. روز سه شنبه، سکه ۱۵ هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به قیمت ۵ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید.

در آخرین روز هفته یک رشد ۱۵ هزار تومانی دیگر کافی بود تا این فلز گرانبها بر سکوی ۵ میلیون و ۴۰ هزار تومانی قرار بگیرد. ثبت این قیمت نشان دهنده آن بود که فلز ارزشمند داخلی، طی یک هفته بیش از ۳ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است، حال آنکه دو هفته قبل بازدهی منفی ۲ دهم درصدی را تجربه کرده بود.

سکه در حالی رشد بیش از ۳ درصد را در هفته گذشته به ثبت رساند که در بازار ارز، دلار تنها توانست ۴/ ۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. در واقع در هفته گذشته دلار نسبت به سکه روند رشد آرام‌تری داشت و این موضوع حتی در روند روز‌های سه‌شنبه و پنج شنبه نیز مشخص بود. دلار که روز دوشنبه ۱۴۰ تومان رشد داشت، روز سه شنبه تنها ۳۰ تومان افزایش قیمت را به خود دید و روز پنج‌شنبه میزان افزایش آن به ۱۰ تومان رسید. مجموع رشد ۴۰ تومانی دو روز انتهایی هفته کمک کرد که در مقابل دلار عدد ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومانی به‌عنوان نقطه پایان کاری هفته ثبت شود.

به گفته فعالان، ماندن سکه بالای مرز ۵ میلیونی و ادامه نوسان دلار بر بلندی سطح ۱۳هزار و ۵۰۰ تومانی، انتظارات معامله‌گران فنی بازار را افزایشی‌تر کرده است. با این حال، روند قیمت نشان می‌دهد که حداقل معامله‌گران دلار در خرید‌های خود تا حدی احتیاط می‌کنند. در این میان، شماری از فعالان باور دارند، سکه و دلار به سقف‌های پیشین خود نزدیک شده‌اند و به احتمال زیاد در صورت افزایش بیشتر نیز از اواسط هفته جاری در مسیر اصلاح و کاهش قرار خواهند گرفت. در بازار سکه هم اکنون سطح مقاومتی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی اهمیت زیادی دارد و حمایت از این فلز گرانبها در مرز ۵میلیونی نیز می‌تواند جسارت خریداران را برای ورود به بازار بیشتر کند.

در این میان، عده‌ای از فعالان باور دارند، نوسانات بازار‌های جهانی نیز در روند بازار سکه اثر زیادی دارد. از نظر آنها، در صورتی که طلای جهانی به رشد خود ادامه دهد، سکه می‌تواند با سرعت بیشتری رشد کند، چرا که این فلز گرانبها دارای حباب نیز است و همین انرژی آن را برای رشد بیشتر بالاتر می‌برد. با این حال، برخی معامله‌گران عنوان می‌کنند، کافی است که روند قیمت دلار تغییر کند، پس از آن سکه نیز با سرعت زیادی کاهش پیدا می‌کند؛ درست مانند زمانی که افزایش قیمت را تجربه کرد.

در هفته‌ای که بیشتر توجه‌ها به سمت دلار و سکه تمام بود، سکه‌های کوچک‌تر بازدهی‌های بسیار بیشتری را ثبت کردند. به‌عنوان مثال، در هفته‌ای که گذشت، نیم سکه ۴/ ۳ درصد افزایش قیمت را ثبت کرد و ربع سکه بالای ۵ درصد رشد را به ثبت رساند. به گفته یکی از فعالان، تمایل افراد عادی برای خرید سکه‌های کوچک‌تر بیشتر است و همین عامل موجب شد که آن‌ها افزایش بیشتری را تجربه کنند. طلای ۱۸ عیار نیز در هفته‌ای که گذشت توانست خود را بالای مرز ۵۰۰ هزار تومانی تثبیت کند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا اثرگذارترین اقدام بانک مرکزی در بازار ارز بوده است. به گزارش ایبنا، مهرداد بائوج لاهوتی با بیان اینکه بانک مرکزی در ساماندهی تلاطم‌های ارزی نمره خوبی گرفته است، گفت: عملکرد بانک مرکزی در بهبود وضعیت بازار با مکانیزم‌های اتخاذ شده مناسب بوده و توانسته دلالی در اقتصاد را کاهش دهد. نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هیچ‌گاه دخالت مستقیم در بازار اثرگذاری خوبی بر روند قیمت‌ها نداشته است، افزود: خوشبختانه بانک مرکزی با مکانیزم‌هایی که اتخاذ کرده توانسته به‌صورت مستقیم کنترل بازار را به دست بگیرد و به این ترتیب نرخ‌ها تحت کنترل است.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به تصویب معافیت اصل طلا از مالیات برارزش افزوده در مجلس این اتفاق را به نفع خریداران طلا دانست و به مشتریان این بازار توصیه کرد از واحدهای مورد اطمینان خریداری کنند.

به گزارش سایت طلا " مسعود یزدانی" حذف اصل طلا از مالیات برارزش افزوده را کار بزرگی در مجلس دانست که پس از 10 سال پیگیری فعالان صنف و صنعت طلا و جواهر و اتحادیه طلا و جواهر تهران و دیگر شهرهای کشور به ثمر نشست و این معافیت بیشتر متوجه و به نفع خریدار است.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به این که طلافروشان مالیات برارزش افزوده را از مشتری گرفته و به سازمان امورمالیاتی می دادند گفت: در اصل مشتریان طلا و جواهر هزینه مالیات برارزش افزوده را پرداخت می کردند که با مصوبه اخیر مجلس و معافیت اصل طلا منفعت اصلی را خریداران مصنوعات طلا می برند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از همه نمایندگان مجلس بویژه کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهشها و مسولین و فعالان صنفی برای اصلاح این قانون خاطرنشان کرد: با بازگشت مشتریان به بازار طلا مسلماً بازار طلا و جواهر هم رونق می گیرد و صنعت طلا و جواهر با رشد و شکوفایی باعث اشتغالزایی، صادرات و ارزآوری برای کشور خواهد شد.

یزدانی به همه مشتریان طلا و جواهر و سکه توصیه کرد از واحدهای مورد اطمینان خریداری کنند و در این رابطه افزود: حتما خریداران و مشتریان محترم طلا که به نوعی شریک ما در کسب و کار هستند، از واحد هایی که جواز کسب دارند خریداری کرده و به رسته فروش آن واحد توجه کنند؛ به طور مثال برای خرید جواهر به واحدی که پروانه فروش جواهر و برای خرید طلا واحد فروشنده طلا و برای خرید سکه از واحدی که جواز کسب فروش سکه دارند مراجعه نمایند.

وی همچنین به خریدران سکه نیز توصیه کرد فقط به پلمب بودن سکه اکتفا نکرده و حتما از واحد سکه فروشی خرید کنند که علاوه بر دارا بودن جواز کسب سکه از اتحادیه، هلوگرام و پلمب سکه با نام همان مغازه یکسان باشد.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران برای چندمین بار از همه خریداران طلا خواست به هیچ وجه به سمت طلای دست دوم نروند.

یزدانی دلیل این توصیه را وجود طلای های سرقتی و جعلی، وجود کارهای بی اصالت و بدل، مشکلات بهداشتی و پوستی در طلاهای دست دوم و بیکاری و رکود صنعت طلا و جواهر عنوان کرد.